Baza wiedzy
Pierwsza wizyta dziecka powinna mieć miejsce zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów, około 6 – 8 miesiąca życia. Taka wizyta pozwala na ocenę stanu rozwoju uzębienia oraz przeprowadzenie ewentualnych działań profilaktycznych. Jest to także odpowiedni czas na rozmowę Rodzica z lekarzem. Lekarz przybliży rodzicom informację o próchnicy oraz sposobach jej zapobiegania – omówi stosowanie odpowiedniej diety oraz higieny, która może mieć kluczowe znaczenie w profilaktyce próchnicowej już od najmłodszych lat.
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym w większości przypadków wywołuje strach. Czasem ciekawość, też nie pozbawioną lęku, nieufność, niechęć lub opór.
Stwierdzenia typu „Nie bój się”, „Nie będzie boleć”, a także używanie słów kojarzących się negatywnie (np. z bólem, strachem, wierceniem) przynoszą niekorzystny skutek w przygotowaniu do pierwszej wizyty. Dziecko słysząc takie słowa zaczyna się obawiać, tym co może je spotkać w gabinecie stomatologicznym.
Jednakże, istnieje możliwość zmiany postawy emocjonalnej pod wpływem oddziaływania adaptacyjnego z negatywnej na pozytywną.
Przed pierwszą wizytą u stomatologa, warto porozmawiać z dzieckiem wyjaśniając, co wydarzy się w gabinecie. Istotne jest używanie zrozumiałych dla dziecka słów oraz unikanie negatywnie nacechowanych wyrazów. Warto też zdecydować się na pierwszą wizytę adaptacyjną, w trakcie której lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem, rozmawia z nim, stara się poznać jego potrzeby, sporządzić indywidualny plan leczenia.
Stomatolog pracujący z dziećmi powinien posiadać rzetelną wiedzę i zdolności obserwacyjne. Istotną rolę w kontakcie z dziećmi odgrywa opanowanie i poczucie humoru. Ważna jest także wiedza z zakresu psychologii. Pozwala ona bowiem łatwiej zrozumieć dziecko i być przez nie zrozumianym.
Wypróbowaną metodą przystosowania dziecka do leczenia stomatologicznego jest ujęcie w pewne ramy wizyt u dentysty, za szczególnym zwróceniem uwagi na pierwszy kontakt. Istotna jest rozmowa z rodzicami lub opiekunami, kącik zabaw, zaproszenie –oraz podziękowanie za spotkanie i wręczenie nagrody.
Drodzy Rodzice, zachęcamy do zapoznawania Waszego dziecka z tematem leczenia zębów poprzez zabawy edukacyjne. W dzisiejszych czasach dostępnych jest bardzo dużo książeczek, bądź bajek opowiadających o wizycie u stomatologa, leczeniu i myciu zębów. Pamiętajmy jednak by nie zostawiać dziecka samemu z tematem leczenia zębów i również osobiście porozmawiać z nim na temat bajki, tego co w niej zostało przedstawione i jak będzie przebiegała wizyta u dentysty.
Polecamy Wam pozycje:
• „Mam przyjaciółkę dentystkę”, Butschakow Ralf, Wyd. Media Rodzinna,
• „Basia i dentysta”, Stanecka Zofia, Wyd. LektorKlett,
• „Maks i dentysta”, Zychla Katarzyna, Wyd. Skrzat,
• „Kajtuś u dentysty”; Wyd. Rea,
• „Zuzia idzie do dentysty”, Schneider Liane, seria mądra mysz, Wyd. Media Rodzinna,
• „Było sobie życie : Kubki smakowe i zęby” – krótki film animowany,
• „Świnka Peppa – U dentysty” – krótki film animowany
• Akademia Aquafresh – filmy edukacyjne oraz wiele innych.
Niezwykle ważne jest by najmłodsi pacjenci przychodzili na wizytę najedzone i wypoczęte. Drodzy Rodzice, najlepiej znacie swoje dziecko i wiecie, jaka pora dnia jest dla niego najlepsza na poznawanie nowych rzeczy, a nieraz także przeżywanie trudnych chwil. Warto pamiętać, że po całym dniu dzieci mogą być bardziej nerwowe, zmęczone. Wieczorami dzieci często nie są w stanie się skupić i wszelkie zadania stają się prawie niemożliwe do wykonania. Zmęczone, bądź głodne dzieci też znacznie szybciej się niecierpliwią, co często utrudnia współpracę.
W przypadku maluchów, które odbywają drzemki w środku dnia, należy unikać tej pory, kiedy drzemka zazwyczaj ma miejsce.
Wizyty kontrolne należy odbywać średnio co 6 miesięcy, chyba, że lekarz zaleci co 3-4 miesiące. Szczególnie ważne są wizyty kontrolne przy zębach mlecznych, w których próchnica rozwija się szybciej, niż w zębach stałych. Regularne wizyty umożliwiają wychwycenie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium.
Często słyszymy, po co leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną? Czy warto leczyć mleczaki?
Zęby mleczne z założenia mają posłużyć dziecku ok 7 lat. To okres na tyle długi że warto o nie właściwie zadbać. Nieleczona choroba próchnicowa staje się są źródłem zakażeń ogniskowych, które mogą umiejscowić się w mięśniu sercowym, tęczówce oka, nerkach i in. Oprócz zmian w narządach obwodowych takie ogniska zapalne wpływają na pogorszenia samopoczucia, bezsenność, spadek odporności organizmu i bóle głowy. Ponadto przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu. Drodzy Rodzice, spróbujcie sobie wyobrazić funkcjonowanie w życiu codziennym bez zębów. Jedzenie sprawia problem, nasza samoocena i samopoczucie znacznie spadają.
Nieodpowiednia higiena i nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzębienia i organizmu dziecka w przyszłości.
Pierwszym etapem w walce ze strachem u dzieci przed dentystą jest oczywiście etap właściwej wczesnej edukacji stomatologicznej rozpoczynający się jeszcze w domu i przedszkolu.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wyjaśnić dziecku, co wydarzy się w gabinecie stomatologicznym, używając zrozumiałych dla niego słów oraz UNIKAJĄC zdań i wyrazów nacechowanych negatywnie (np.: to nie będzie bolało, nie bój się, wiercenie). Z psychologicznego punktu widzenia to jest sugestia, że będzie bolało i tu głównie są indukowane obawy czy niepokój dziecka.
W „Klubie Krokodyla” leczenie stomatologiczne zamieniamy w zabawę.W przypadku dzieci odczuwających lęk przed leczeniem, rozpoczynamy od wizyt adaptacyjnych, by dopiero w kolejnych krokach, gdy zdobędziemy już zaufanie dziecka, rozpocząć leczenie.
Każde dziecko jest inne i reakcje dzieci w gabinecie stomatologicznym są również zróżnicowane. Dlatego poprzez obserwację dziecka lekarz może dostosować odpowiednią metodę współpracy z Waszą pociechą.
Jedne dzieci dobrze czują się gdy lekarz mówi, pokazuje i dopiero wtedy wykonuje zabieg, a inne łatwiej przeżywają wizyty u stomatologa, gdy ich uwaga jest odwracana od zabiegu i kierowana na zupełnie inna aktywność, np. zabawę, wyliczankę.
Dzieci często zaciskają usta, krzyczą, tupią nogami oraz w inny znany im sposób wyrażają swoje emocje, bunt i nieufność. Jest to normalny stan zazwyczaj przejściowy podczas rozwoju dziecka, ale też sytuacja trudna. Zaakceptujmy naturalne zachowanie wynikające z rozwoju dzieci i pomóżmy im przejść przez trudne dla nich chwile. Dużą rolę odgrywacie tutaj, Drodzy Państwo Wy, jako rodzice, by wesprzeć dziecko w trudnych chwilach, a także przedstawić dziecku, że wizyta będzie kolejnym ciekawym doświadczeniem. Próba egzekwowania danego zachowania siłą może dać całkiem odwrotny skutek. Pomocne stają się tutaj wzmocnienia rzeczowe i słowne – nagrody rzeczowe i pochwały. U nas KAŻDY Pacjent otrzymuje nagrodę za dzielność.
Skaling to zapożyczona z języka angielskiego nazwa procesu bezbolesnego usuwania kamienia nazębnego. Kamień nazębny to nagromadzony osad nazębny, które z czasem uległ stwardnieniu. Znaczne ilości kamienia nazębnego gromadzone są zazwyczaj w okolicach szyjek zębowych, pod oraz nad dziąsłami. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna. W praktyce bowiem kamień nazębny stanowi wymarzone środowisko dla rozwijających się bakterii, a więc bezpośredniej przyczyny powstania wielu chorób jamy ustnej, w tym m.in. próchnicy. Dodatkowo, kamień nazębny przysłania ewentualne ubytki lub choroby zęba. Niestety, samodzielne usunięcie wspomnianego kamienia nazębnego jest po prostu niemożliwe. Rozwiązaniem problemu jest natomiast odpowiedni zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym.
W praktyce wyróżniamy dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy a do wyboru mamy kilka metod usuwania kamienia nazębnego, m.in. technikę tradycyjną, zakładającą usunięcie kamienia przy pomocy skaleru ręcznego; mechaniczną przy której wykorzystywane są wiertła typu frez; ultradźwiękową wykorzystującą skaler ultradźwiękowy; dźwiękową, zakładającą użycie fal dźwiękowych 6-8 kHz; laserową przy wykorzystaniu skalera laserowego oraz chemiczną, przy której używany jest roztwór perhydrolu.
Głównym zadaniem skalingu naddziąsłowego jest dokładne oczyszczenie koron z nagromadzonego kamienia nazębnego. Obecnie jedną z najpopularniejszych i zarazem najbardziej skutecznych metod zakłada użycie ultradźwięków. Stomatolog przykłada delikatnie skaler do części zęba dotkniętej kamieniem. Po chwili ultradźwięki uderzają w złogi, a te zostają automatycznie oderwane od powierzchni zęba. Zabieg skalingu naddziąsłowego kończy polerowanie, którego celem jest zabezpieczenie zębów przed ponownym nagromadzeniem kamienia nazębnego.
Skaling poddziąsłowy na celu usunięcie kamienia nazębnego zlokalizowanego poniżej linii dziąsła. Zazwyczaj zabieg wykonywany jest przy użyciu skalerów ultradźwiękowych. Zdarza się jednak, że stomatolog decyduje się na wykorzystanie kiretu, a więc sprzętu umożliwiającego dotarcie do najmniejszych nawet szczelin zębowych. Zabieg kończy się polerowaniem powierzchni zębów.
Więcej informacji można znaleźć w Wikipedii czy profesjonalnych serwisach stomatologicznych.
Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który polega na usuwaniu płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które pod ciśnieniem kieruje na zęby strumień drobnego piasku z dużą ilością wody. Dzięki temu z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie międzyzębowe. Następnie zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Cała procedura trwa około 30 minut a po piaskowaniu zębów wskazane jest zastosowanie fluoryzacji w celu wzmocnienia szkliwa zębowego.
Ortodoncja – dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych. W Polsce leczenie ortodontyczne jest częściowo refundowane do 12 roku (nie są refundowane aparaty stałe), po 13 roku życia wszystkie usługi ortodontyczne są odpłatne.
Przychodnia Klubu Krokodyl oferuje różne rozwiązania w zakresie leczenia wad zgryzu i nieprawidłowego ułożenia zębów. Przed wyborem konkretnego rodzaju leczenia należy skonsultować się ze stomatologiem-ortodontą, który dobierze sposób leczenia do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Stosujemy następujące metody leczenia:
Aparaty wyjmowane (ruchome) – są stosowane najczęściej u młodych pacjentów, którzy posiadają zęby zarówno mleczne jak i stałe. Aparaty te pozwalają na rozbudowanie łuków zębowych i wspomagają właściwy wzrost szczęki. To doskonałe rozwiązanie dla dzieci i młodzieży z wadami uzębienia i zgryzu. W wielu przypadkach pozwala uniknąć noszenia aparatu stałego w późniejszych latach.
Aparaty stałe mocowane są na zębach przy pomocy specjalnego kleju i pozostają na nich stale przez cały czas trwania leczenia. Leczenie aparatem stałym jest procesem długotrwałym, ale daje w pełni satysfakcjonujące, trwałe efekty. Zęby pod wpływem działania aparatu stałego zaczynają się przemieszczać i układać we właściwy sposób, co może być odczuwalne w nieprzyjemny sposób. Z założeniem aparatu stałego wiąże się konieczność szczególnego zadbania o higienę jamy ustnej i jedzenia dokładniej przemyślanych potraw. Są to jednak drobne uciążliwości, do których można się przyzwyczaić, zwłaszcza biorąc pod uwagę tak zadowalające efekty końcowe leczenia.
Więcej informacji można znaleźć w Wikipedii czy profesjonalnych serwisach stomatologicznych.
Proponujemy zabieg gabinetowego wybielania zębów spełniającego najwyższe standardy stomatologii estetycznej. Zabieg ten polega na nałożeniu odpowiedniego preparatu wybielającego na zęby przez higienistkę stomatologiczną. Stosujemy żel do wybielania zębów marki Opalescence, który daje najlepsze efekty wybielania. W zależności od stopnia wybielania i charakterystyki uzębienia zabieg może trwać od 30 do 60 minut.
W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie wcześniejszego zabiegu higienizacyjnego (skaling, czy piaskowanie) co też oferujemy w atrakcyjnych cenach.
Fluoryzacja zębów to zabieg stomatologiczny, który polega na wzmocnieniu szkliwa zębowego, poprzez nakładanie odpowiedniego preparatu przez higienistkę stomatologiczną. Zabieg ten trwa od 15 do 30 minut.