<

Zęby mleczne- leczyć czy nie leczyć?


Często słyszymy, po co leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną? Czy warto leczyć mleczaki?

Zęby mleczne z założenia mają posłużyć dziecku ok 7 lat. To okres na tyle długi że warto o nie właściwie zadbać. Nieleczona choroba próchnicowa staje się są źródłem zakażeń ogniskowych, które mogą umiejscowić się w mięśniu sercowym, tęczówce oka, nerkach i in. Oprócz zmian w narządach obwodowych takie ogniska zapalne wpływają na pogorszenia samopoczucia, bezsenność, spadek odporności organizmu i bóle głowy. Ponadto przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu. Drodzy Rodzice, spróbujcie sobie wyobrazić funkcjonowanie w życiu codziennym bez zębów. Jedzenie sprawia problem, nasza samoocena i samopoczucie znacznie spadają.

Nieodpowiednia higiena i nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzębienia i organizmu dziecka w przyszłości.

Zęby mleczne a zęby stałe

Warto pamiętać, że dynamika próchnicy w zębach mlecznych jest większa, niż w zębach stałych. Szkliwo „mleczaków” jest dwukrotnie cieńsze oraz uboższe w składniki mineralne niż w zębach stałych, a ich powierzchnia jest bardziej nierówna. Stan zdrowia zębów mlecznych wpływa na stan uzębienia stałego. Mleczaki są konieczne do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni i aparatu mowy, utrzymują przestrzeń dla zębów stałych. Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą mieć wpływ na powstawanie wad zgryzowych, a w konsekwencji konieczność leczenia ortodontycznego w przyszłości.

Próchnica jest chorobą zakaźną, w szybkim tempie atakuje kolejne zęby

Okres pomiędzy pojawieniem się pierwszego zęba stałego, a utratą ostatniego zęba mlecznego może wynieść nawet 6 lat (okres uzębienia mieszanego). Leczenie zębów mlecznych eliminuje występowanie ognisk zapalnych oraz siedlisk bakterii próchnicotwórczych, które mogłyby objąć nowo wyrznięte zęby stałe.

Występowanie i leczenie próchnicy zębów mlecznych

Próchnica w uzębieniu mlecznym występuje przeważnie w anatomicznych zagłębieniach, bruzdach, powierzchniach przyszyjkowych i na powierzchniach stycznych. Zdecydowanie rzadziej na powierzchniach gładkich. Cechą charakterystyczną jest szybki postęp procesu chorobowego z mało odczuwalnymi dolegliwościami. Przez dłuższy czas dziecko nie zgłasza żadnych dolegliwości, a rozwój próchnicy odbywa się pod powierzchnią szkliwa. Jednakże ze względu na szybko postępujący proces chorobowy zostaje wciągnięta miazga, co zwykle kończy się dużymi dolegliwościami bólowymi dla dziecka, a wizyta w gabinecie wtedy gdy „boli” to najgorszy moment na wprowadzenie Malucha w świat zdrowych zębów.

Metody leczenia zębów mlecznych:

  • Remineralizacja – metoda stosowana w przypadku próchnicy początkowej (demineralizacja, przebarwienie), polega na miejscowym stosowaniu związków fluoru, wapnia, hydroksypatytów i innych.
  • Usunięcie próchnicy oraz wypełnienie powstałego ubytku zęba.

Pamiętajmy, że dzieci dopiero uczą się dbać o swoje zęby, poznają tajniki prawidłowego szczotkowania, smakują pasty do zębów. Bez pomocy rodziców zęby zwykle nie są prawidłowo umyte. Płytka nazębna to świetna pożywka dla bakterii. Dlatego tak ważne są systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy lub co 3-4miesiące gdy zaleci lekarz.


Terminy wyrzynania zębów stałych


Zobacz jeszcze:Wirtualna wycieczka po naszej przychodni
WEJDŹ
Galeria zdjęć
Zobacz