<

Jak i kiedy zacząć?


Pierwsza wizyta dziecka powinna mieć miejsce zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów, około 6 - 8 miesiąca życia. Taka wizyta pozwala na ocenę stanu rozwoju uzębienia oraz przeprowadzenie ewentualnych działań profilaktycznych. Jest to także odpowiedni czas na rozmowę Rodzica z lekarzem. Lekarz przybliży rodzicom informację o próchnicy oraz sposobach jej zapobiegania - omówi stosowanie odpowiedniej diety oraz higieny, która może mieć kluczowe znaczenie w profilaktyce próchnicowej już od najmłodszych lat.

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym w większości przypadków wywołuje strach. Czasem ciekawość, też nie pozbawioną lęku, nieufność, niechęć lub opór.

Stwierdzenia typu „Nie bój się”, „Nie będzie boleć”, a także używanie słów kojarzących się negatywnie (np. z bólem, strachem, wierceniem) przynoszą niekorzystny skutek w przygotowaniu do pierwszej wizyty. Dziecko słysząc takie słowa zaczyna się obawiać, tym co może je spotkać w gabinecie stomatologicznym.

Jednakże, istnieje możliwość zmiany postawy emocjonalnej pod wpływem oddziaływania adaptacyjnego z negatywnej na pozytywną.

Przed pierwszą wizytą u stomatologa, warto porozmawiać z dzieckiem wyjaśniając, co wydarzy się w gabinecie. Istotne jest używanie zrozumiałych dla dziecka słów oraz unikanie negatywnie nacechowanych wyrazów. Warto też zdecydować się na pierwszą wizytę adaptacyjną, w trakcie której lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem, rozmawia z nim, stara się poznać jego potrzeby, sporządzić indywidualny plan leczenia.

Postawa lekarza

Stomatolog pracujący z dziećmi powinien posiadać rzetelną wiedzę i zdolności obserwacyjne. Istotną rolę w kontakcie z dziećmi odgrywa opanowanie i poczucie humoru. Ważna jest także wiedza z zakresu psychologii. Pozwala ona bowiem łatwiej zrozumieć dziecko i być przez nie zrozumianym.

Wypróbowaną metodą przystosowania dziecka do leczenia stomatologicznego jest ujęcie w pewne ramy wizyt u dentysty, za szczególnym zwróceniem uwagi na pierwszy kontakt. Istotna jest rozmowa z rodzicami lub opiekunami, kącik zabaw, zaproszenie –oraz podziękowanie za spotkanie i wręczenie nagrody.

Drodzy Rodzice, zachęcamy do zapoznawania Waszego dziecka z tematem leczenia zębów poprzez zabawy edukacyjne. W dzisiejszych czasach dostępnych jest bardzo dużo książeczek, bądź bajek opowiadających o wizycie u stomatologa, leczeniu i myciu zębów. Pamiętajmy jednak by nie zostawiać dziecka samemu z tematem leczenia zębów i również osobiście porozmawiać z nim na temat bajki, tego co w niej zostało przedstawione i jak będzie przebiegała wizyta u dentysty.

Polecamy Wam pozycje:

  • „Mam przyjaciółkę dentystkę”, Butschakow Ralf, Wyd. Media Rodzinna,
  • „Basia i dentysta”, Stanecka Zofia, Wyd. LektorKlett,
  • „Maks i dentysta”, Zychla Katarzyna, Wyd. Skrzat,
  • „Kajtuś u dentysty”; Wyd. Rea,
  • „Zuzia idzie do dentysty”, Schneider Liane, seria mądra mysz, Wyd. Media Rodzinna,
  • „Było sobie życie : Kubki smakowe i zęby” – krótki film animowany,
  • „Świnka Peppa – U dentysty” – krótki film animowany
  • Akademia Aquafresh – filmy edukacyjne oraz wiele innych.

Odpowiednia pora wizyty – komfort małego Pacjenta

Niezwykle ważne jest by najmłodsi pacjenci przychodzili na wizytę najedzone i wypoczęte. Drodzy Rodzice, najlepiej znacie swoje dziecko i wiecie, jaka pora dnia jest dla niego najlepsza na poznawanie nowych rzeczy, a nieraz także przeżywanie trudnych chwil. Warto pamiętać, że po całym dniu dzieci mogą być bardziej nerwowe, zmęczone. Wieczorami dzieci często nie są w stanie się skupić i wszelkie zadania stają się prawie niemożliwe do wykonania. Zmęczone, bądź głodne dzieci też znacznie szybciej się niecierpliwią, co często utrudnia współpracę.

W przypadku maluchów, które odbywają drzemki w środku dnia, należy unikać tej pory, kiedy drzemka zazwyczaj ma miejsce.

Jak często odwiedzać dziecko u stomatologa?

Wizyty kontrolne należy odbywać średnio co 6 miesięcy, chyba, że lekarz zaleci co 3-4 miesiące. Szczególnie ważne są wizyty kontrolne przy zębach mlecznych, w których próchnica rozwija się szybciej, niż w zębach stałych. Regularne wizyty umożliwiają wychwycenie wszelkich nieprawidłowości we wczesnym stadium.

Zobacz jeszcze:Wirtualna wycieczka po naszej przychodni
WEJDŹ
Galeria zdjęć
Zobacz
Niespodziewany błąd.

PHP Startup: Unable to load dynamic library '/usr/local/php56/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20131226/imagick.so' - libzip.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

< Powrót do Strony Głównej