<

Gdy strach ma wielkie oczy


Pierwszym etapem w walce ze strachem u dzieci przed dentystą jest oczywiście etap właściwej wczesnej edukacji stomatologicznej rozpoczynający się jeszcze w domu i przedszkolu.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wyjaśnić dziecku, co wydarzy się w gabinecie stomatologicznym, używając zrozumiałych dla niego słów oraz UNIKAJĄC zdań i wyrazów nacechowanych negatywnie (np.: to nie będzie bolało, nie bój się, wiercenie). Z psychologicznego punktu widzenia to jest sugestia, że będzie bolało i tu głównie są indukowane obawy czy niepokój dziecka.

W „Klubie Krokodyla” leczenie stomatologiczne zamieniamy w zabawę.W przypadku dzieci odczuwających lęk przed leczeniem, rozpoczynamy od wizyt adaptacyjnych, by dopiero w kolejnych krokach, gdy zdobędziemy już zaufanie dziecka, rozpocząć leczenie.

Każde dziecko jest inne i reakcje dzieci w gabinecie stomatologicznym są również zróżnicowane. Dlatego poprzez obserwację dziecka lekarz może dostosować odpowiednią metodę współpracy z Waszą pociechą.

Jedne dzieci dobrze czują się gdy lekarz mówi, pokazuje i dopiero wtedy wykonuje zabieg, a inne łatwiej przeżywają wizyty u stomatologa, gdy ich uwaga jest odwracana od zabiegu i kierowana na zupełnie inna aktywność, np. zabawę, wyliczankę.

Dzieci często zaciskają usta, krzyczą, tupią nogami oraz w inny znany im sposób wyrażają swoje emocje, bunt i nieufność. Jest to normalny stan zazwyczaj przejściowy podczas rozwoju dziecka, ale też sytuacja trudna. Zaakceptujmy naturalne zachowanie wynikające z rozwoju dzieci i pomóżmy im przejść przez trudne dla nich chwile. Dużą rolę odgrywacie tutaj, Drodzy Państwo Wy, jako rodzice, by wesprzeć dziecko w trudnych chwilach, a także przedstawić dziecku, że wizyta będzie kolejnym ciekawym doświadczeniem. Próba egzekwowania danego zachowania siłą może dać całkiem odwrotny skutek. Pomocne stają się tutaj wzmocnienia rzeczowe i słowne – nagrody rzeczowe i pochwały. U nas KAŻDY Pacjent otrzymuje nagrodę za dzielność.

Jako RODZICE odgrywacie Państwo bardzo ważną PODSTAWOWĄ rolę w podejściu dziecka do wizyt u lekarza stomatologa.

Bardzo dobrze jeżeli pierwsza wizyta dziecka u lekarza stomatologa nie jest jeszcze tą, na której będziemy musieli podjąć leczenie.


Najlepiej jeśli te pierwsze wizyty będą tylko wizytami kontrolnymi, na których będziemy przeprowadzać tylko zabiegi profilaktyczne typu: fluoryzacja, lakowanie ząbków lub uczyć dziecko jak prawidłowo dbać o higienę jamy indywidualnie do jego potrzeb.

W przypadku dzieci wykazujących szczególny lęk przed leczeniem stomatologicznych, przy kolejnych wizytach będziemy proponować Państwu włączenie do leczenia kolejnych środków wspomagających, takich jak pozycja „na kangurka”, czy sedacja farmakologiczna.

Zobacz jeszcze:Wirtualna wycieczka po naszej przychodni
WEJDŹ
Galeria zdjęć
Zobacz